top of page

Diz Eklem Protezleri


Unikondiler / Kısmi Diz Protezi
Bu basitçe diz ekleminin sadece bir kısmının, total diz protezine göre daha küçük bir kesiden ve daha küçük protezlerle değiştirildiği anlamına gelir. Diz eklemi patellofemoral ve femur ile tibia kemiği (yani bacağın uzun kemikleri) arasındaki iç ve dış bölmeler olmak üzere 3 bölmeden oluşur. Genellikle bu bölmelerden yalnızca biri, genellikle iç olan aşınır. Bunu düşündüren semptom ve röntgen bulgularınız varsa bu işlem için uygun olabilirsiniz.

Total Diz Protezi 
Total diz protezi veya total diz artroplastisi, bozulmuş olan diz eklem yüzeyini "protez" adı verilen yapay özel alaşım metal ve plastik ara parça ile değiştiren bir ameliyattır. Diz önünden uzunlamasına bir kesi ile girilerek yapılır. Eklemdeki şekil bozukluğu düzeltilir ve bağlar dengelenir. Eklem yüzeyleri özel kılavuzlar yardımıyla hazırlandıktan sonra ekleme uygun olan protezler, çoğunlukla kemik çimentosu yardımıyla kemiğe sabitlenir. Daha sonra ara plastik parça yerleştirilir.

Revizyon Diz Protezi
Bu, önceki diz protezinizin bir kısmının veya tamamının değişmesi gerektiği anlamına gelir. Bu operasyon, çok küçük ayarlamalardan tüm protezi değiştiren büyük operasyonlara kadar değişir.

Ameliyat Öncesi ve Ameliyat Sonrası Süreç
Tüm işlemler ve ameliyat hazırlığı, ameliyat tarihinizden önceki bir ay içinde yapılır ve anestezi uzmanı tarafından tıbbi onay gerektirir. Bu işlemler hastanemizde tarafımızdan yapılmaktadır.

Ameliyattan bir hafta önce tüm iltihap önleyici (antibiyotik), balık yağı takviyeleri ve diğer kan sulandırıcı ilaçları kesmenizi öneririz. Takip eden doktorunuz diğer reçeteli ilaçlarla ilgili önerilerde bulunacaktır.

Ameliyat Sonrası Süreç
Hastanede ortalama 1-3 gün arasında kalmanız gerektirecektir. Ameliyat sonrası yürütme, yara bakımı ve egzersizlerin gösterilmesi sonrası evinize taburcu edilebilirsiniz. Bunu ihtiyaca göre bazen ayakta fizik tedavi izleyecektir. İkinci hafta bitiminde dikişleriniz alındıktan sonra ilk kontrolünüz ameliyattan altı hafta sonra olacaktır.

Bireysel iyileşmeye bağlı olarak ortalama işe geri dönüş zamanınız yaklaşık altı ila sekiz sonra hafta olacaktır. Hastaların çoğu, ameliyattan sonraki on iki hafta içinde spor aktivitelerinin çoğuna devam edebilecektir.

bottom of page