top of page

Ortopedi ve Travmatoloji alanında rejeneratif tıp hakkında merak ettikleriniz?

Rejeneratif tıp uygulamalarında, belirli ortopedik rahatsızlıkların semptomlarını iyileştirmek için biyolojik tedaviler kullanılır ve kas-iskelet dokularındaki iyileşmeyi artırma potansiyeline sahiptir.


Rejeneratif tıp nedir?

Bazen ortobiyoloji olarak da adlandırılan rejeneratif tıp tedavilerinde, kan, yağ veya kemik iliği gibi insan vücudunda bulunan biyolojik dokular kullanılır. Çoğu durumda bu tedaviler hastanın kendi dokusu kullanılarak oluşturulur (Buna "otolog" rejeneratif tıp denir.) Bu tedaviler hastanın kendi hücrelerinden türetildiği için hastalar için genellikle güvenlidir.


Ortopedik rejeneratif tıp ne için kullanılır?

Rejeneratif tedaviler kas-iskelet sistemindeki ağrı ve rahatsızlıkları iyileştirebilir ve tendon, bağ, kemik, kas, omurilik diski, diz menisküsü, kıkırdak veya diğer kas-iskelet sistemi yaralanmaları gibi ortopedik durumların iyileşmesini hızlandırabilir. Vücudun bu kısımlarının çoğunun kendi kendine iyileşme yeteneği nispeten zayıftır. Rejeneratif tıbbın ardındaki fikir bu dokuların daha iyi iyileşmesine yardımcı olmaktır.


Rejeneratif tıp uygulamaları belirli artrit türleri gibi dejeneratif durumların yanı sıra spor yaralanmaları ve travmaları tedavi etmek için de kullanılabilir. Rejeneratif tıp uygulamaları ile yaygın olarak tedavi edilen durumlar şunlardır:

 • tendinit ve tendinoz

 • omurgada dejeneratif disk hastalığı

 • intervertebral disk yırtıkları

 • düzgün iyileşmeyen kırıklar (kırık kemikler)

 • kıkırdak yaralanmaları

 • sporcularda kas gerilme yaralanmaları

 • menisküs yırtıkları

 • Labral yırtıklar (yırtılmış kalça labrumu veya yırtık omuz labrumu)

 • bağ burkulmaları veya yırtıkları (ön çapraz bağ yırtıkları veya dizdeki iç yan bağ yırtıkları gibi)

 • kısmi tendon yırtıkları

 • sinir iltihabı

 • plantar fasiit ve topuk dikeni

 • osteoartrit (eklem kireçlenmesi) ve eklem ağrısı


Rejeneratif tıp aynı zamanda ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu veya diğer bağ ameliyatları ve menisküs onarımı gibi ortopedik ameliyatları takiben iyileşme sürecinin kısaltılmasına ve iyileştirilmesine de yardımcı olabilir.


Rejeneratif tıp nasıl çalışır?

Bir kişinin kendi vücut dokusundan örnekler toplanır ve konsantre edilerek daha sonra hastaya enjekte edilen bir solüsyon üretilir.

Hazırlanan bu konsantreler iyileşmeye yardımcı olmak için yaralanma bölgesinde toplanmaları için diğer hücrelere sinyal gönderen veya "çağrı yapan" hücreleri içerir, aynı zamanda iltihaplanma sürecini ve ağrı semptomlarını hafifleten birçok protein ve molekülü de içerir.


Rejeneratif tıpta "enjekte edilecek hücre içeriği" nasıl hazırlanıyor?

Doku örneği (kan, kemik iliği veya yağ) özel bir şırıngadan geçirilecek, bir santrifüjde "döndürülecek" ve konsantre edilecektir. Bu konsantre, yaralanmaların iyileşmesine yardımcı olan hücreleri ve molekülleri içerir.


Rejeneratif tıbbın farklı türleri nelerdir?

Rejeneratif tıp tedavileri şunları içerir:

 • Trombosit açısından zengin plazma (PRP) enjeksiyonları

 • Aşağıdakiler gibi hücre bazlı tedaviler (halk arasında kök hücre diye bilinir):

-Kemik iliği tedavisi (kemik iliği aspirat konsantresi veya BMAC olarak da bilinir)

-hücre terapisi


Trombosit açısından zengin plazma (PRP) tedavisi

PRP kişinin kendi kanından alınan küçük bir numuneden üretilir. Kan, doğal doku iyileşme süreçlerine yardımcı olan kan hücreleri olan trombositleri izole etmek ve konsantre etmek için santrifüjlenir (döndürülür).

Bu trombositler, kanın plazma adı verilen sıvı kısmıyla birlikte daha sonra kişinin yaralanma bölgesine geri enjekte edilir. Enjeksiyon, iltihaplanmayı azaltabilecek, ağrıyı azaltabilecek ve doku iyileşmesini iyileştirebilecek bir dizi protein içerir. PRP, bağlar, tendonlar, diz menisküsleri, kıkırdak ve kaslar dahil olmak üzere birçok yumuşak doku yaralanmasında kullanılmıştır. Tüm otolog rejeneratif tıpta olduğu gibi PRP de hastanın kendi kanından elde edilen bir tedavi olduğundan genellikle güvenlidir.


Hücre bazlı tedaviler

Diğer hücre bazlı tedaviler, trombosit açısından zengin plazma enjeksiyonlarına çok benzer şekilde çalışır ancak diğer insan hücresi türlerini içerir.

Kemik iliği aspirat konsantresi (BMAC ve aynı zamanda "kemik iliği tedavisi" olarak da bilinir), kemik iliği hücrelerinden üretilen hücre bazlı bir tedavidir. Kemik iliği genellikle kişinin leğen kemiklerinden alınır.

Adipoz (yağ) doku tedavisinde kişinin karnından veya uyluğundan alınan yağ hücreleri kullanılır (Bu işlemin plastik cerrahların yaptığı liposuction veya diğer estetik ameliyatlarla hiçbir ilgisi yoktur.)

Diğer hücre tedavileri plasenta veya amniyotik dokudaki hücrelerden elde edilir. Bazı sınırlı veriler, bu tür hücre enjeksiyonlarının çeşitli kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının semptomlarını iyileştirebileceğini düşündürmektedir. 

Hem PRP hem de hücre bazlı tedaviler sıklıkla ultrason gibi görüntüleme yardımı kullanılarak enjekte edilir. Ultrason rehberliğinde enjeksiyonlar, doktorların tendon ya da eklem gibi enjeksiyon için belirli alanları görsel olarak doğru bir şekilde belirlemesine yardımcı olur.


Rejeneratif PRP ve BMAC arasındaki fark nedir?

İki süreç birbirine çok benzer ancak örneklerin alındığı vücut dokusunun türüne göre farklılık gösterir. PRP uygulamasında anesteziye gerek kalmadan kendi kanınızdan örnek alınacaktır. BMAC için örnek, bir iğne kullanılarak kalça kemiğinizin (leğen kemiği) iç kısmından alınır. Bu işlem için lokal anestezi gerekir.


PRP veya hücre bazlı tedaviler kıkırdak, tendon veya kasları yeniden oluşturabilir mi?

Mevcut araştırmalar hala çok sınırlıdır ve kas-iskelet dokularının doğrudan PRP, BMAC veya yağ dokusu konsantrelerinin enjekte edilmesiyle yeniden oluşturulup oluşturulamayacağını henüz göstermemiştir.

Bununla birlikte, bazı kanıtlar bu konsantrelerin iyileşmeye yardımcı olmak için, yaralanma bölgesinde diğer hücrelere sinyal gönderen veya "çağrı yapan" hücreleri içerdiğini, aynı zamanda bu konsantrelerin iltihaplanma sürecini ve ağrı semptomlarını hafifleten birçok protein ve molekül içerdiğini göstermektedir.


Rejeneratif tıp tedavisini kimlere yapmalı?

Bu hem hastaya hem de hastanın özel durumuna bağlıdır. Rejeneratif tıp prosedürü için iyi bir aday olup olmadığınızı değerlendirmek için belirtilerinizi, tıbbi geçmişinizi ve mevcut durumunuzu değerlendirecek bir hekime gitmeniz gerekecektir.


Hangi rejeneratif tıp prosedürü benim için en iyisidir?

Tüm PRP ve hücre bazlı rejeneratif tıp tedavilerinin birçok farklı kas-iskelet sistemi rahatsızlığı olan hastada semptomları iyileştirdiği gösterilmiş olmasına rağmen, her hasta için hangi tedavinin en iyi olduğu konusunda yalnızca sınırlı araştırma bulunmaktadır. Belirtilerinizi ve mevcut durumunuzu değerlendirdikten sonra durumunuz için en iyi yaklaşımı önerecek olan bir hekime gitmeniz gerekecektir.


Rejeneratif tıp enjeksiyonları acıtıyor mu?

Çoğu durumda, tedavi edilen hastalık eklemin "iç kısmında" olduğundan hasta bölgenizde iğne kullanmak geçici rahatsızlık yaratacaktır. Bu durum genellikle enjeksiyondan önce uygulanan yüzeyel anestezi ile giderilebilir.

Hücre bazlı bir tedavi görüyorsanız ilk adım, lokal anestezi altında cildi uyuşturacak bir enjeksiyonla kemik iliğinizin veya yağınızın alınması olacaktır. Doktorlarınız bu işlemler için farklı anestezi seçenekleri hakkında size daha fazla ayrıntı verecektir. İşlem sonrasında kemik iliğinizin ya da yağlarınızın alındığı bölgede bir miktar rahatsızlık hissedeceksiniz. İlik genellikle leğen kemiğinden alınırken, yağ genellikle karın bölgesinden alınır.


Rejeneratif tıp enjeksiyon tedavisi ne kadar sürer?

PRP enjeksiyonu yaptırıyorsanız, tüm işlem genellikle yaklaşık 30 dakika sürer. Hücre bazlı tedavilerde işlem bir ila bir buçuk saat kadar sürebilir.


Zaten ortopedi ameliyatı geçirdim. Rejeneratif tıp için hâlâ iyi bir aday mıyım?

Bu prosedürlerin birçoğu herhangi bir ortopedik ameliyattan sonra kullanılabilir. Belirtilerinizi ve mevcut durumunuzu değerlendirdikten sonra durumunuza en uygun yaklaşımı önerecek bir hekime danışmanız gerekecektir.


Rejeneratif tıpta iyileşme süresi nedir?

Çoğu hasta, tedaviden sonraki iki ila üç gün içinde normal günlük aktivitelerine dönebilir ve genellikle tedaviden birkaç hafta sonra egzersize devam edebilir. Ancak her durum farklıdır.


Sigorta rejeneratif tıbbı kapsıyor mu?

Ne yazık ki sigorta şirketleri henüz rejeneratif tıp tedavilerini karşılamamaktadır. Ancak bu tedavilerden herhangi birini bir ameliyat veya başka bir tedaviyle birlikte yapıyorsanız (örneğin, bağ yırtığı onarımı ameliyatı olurken aynı zamanda PRP enjeksiyonu yaptırmak), bu diğer tedaviler de muhtemelen sigortanız tarafından karşılanacaktır. Her durum farklı olduğundan sigorta sağlayıcınıza danışın.Rejeneratif tıbbın maliyeti ne kadar?

İşlemin toplam maliyeti, aldığınız tedavinin türüne bağlı olarak değişir. Rejeneratif tıp prosedürünü düşünüyorsanız, finansal seçenekleri doktorunuzla görüşmelisiniz.15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


makaleler
bottom of page